You are here
Pagrindinis > Rašytojai > Spėjimas: kas laimės Nobelio literatūros premiją. Ar politika šįkart suvaidins lemiamą vaidmenį?

Spėjimas: kas laimės Nobelio literatūros premiją. Ar politika šįkart suvaidins lemiamą vaidmenį?

Ketvirtadienį bus teikiama Nobelio literatūros premija, ir literatūros kritikai net įkaitę diskutuoja, kas gi laimės, o lažybų bendrovės priima statymus. Praėjusiais metais knygupalepe.lt atspėjo, kam atiteks šis prestižinis apdovanojimas, mėginame spėti ir šįkart.

Reikia pasakyti, kad šiai metais atspėti nugalėtoją žymiai sudėtingiau nei praėjusiais metais, mat pernai pernelyg jau daug faktorių sugulė Alice Munro naudai. Šiemet, nepaisant akivaizdžių favoritų lažybų bendrovėse, atspėti būsimąjį nugalėtoją yra kur kas sudėtingiau.

Visų pirma, apie tuos autorius, kuriuos norėtųsi matyti šiemet gavusius Nobelio premiją, tačiau turbūt tai neįvyks.

Viena iš favoričių šiemet įvardinama amerikiečių rašytoja Joyce Carol Oates. Tikrai viena tų autorių, kurios pavardė tarp realiausių kandidatų itin džiugina. Tačiau neužmirškime, kas gi yra Nobelio literatūros premija – visų pirma, tai yra ne tik literatūriniai, bet ir politiniai apdovanojimai (kaip čia neprisiminus Mo Yano), kuriuose neva stengiamasi išsaugoti pusiausvyrą, politinį, socialinį tikslingumą, politkorektiškumą. Praėjusiais metais ši premija skirta autorei iš Kanados A.Munro, ir antrus metus iš eilės rašytojai moteriai iš to paties žemyno premija nebus skirta, nors tu ką.

Dar vienas autorius, kuris jau ne pirmus metus minimas tarp kandidatų gauti premiją – Philipas Rothas. Būtų itin džiugu, jeigu šis rašytojas galų gale gautų premiją, kurios labai nusipelno. Ir, atrodytų, viskas tinka – autoriaus amžius lyg ir turėtų nurodyti komisijai, kad pats laikas pagerbti autorių dabar, kol ne vėlu, jis (kaip, beje, ir A.Munor) jau prieš kelis metus paskelbė, kad daugiau nerašys knygų. Tai apdovanojimas, kuris galutiniai papildytų jo turimą įvertinimų sąrašą. Tačiau… Visgi nuojauta kužda, kad ir šiemet jis nebus tas apdovanotasis.

Taigi, o dabar pereiname prie realiausių kandidatų.

Žinoma, kaip ir kiekvienais metais, realiausiu kandidatu vadinamas Haruki Murakami. Tiesą sakant, realiausiu jis vadinamas jau taip seniai, kad turbūt daugelis net ir pamiršo, kodėl gi jis turėtų šią premiją gauti. Ir kiekvienais metais skeptikų, sakančių, kad jo kūryba nėra priaugusi prie Nobelio reikšmės, balsai vis garsėja. Turbūt H.Murakami ir pats gerokai nustebtų, tą premiją galų gale gavęs. O ir mums būtų liūdnoka, netekus tradicijos kiekvienais metais prieš Nobelio premijos įteikimą vis pasvarstyti, kaip amžinai perspektyvus H.Murakami – ir vėl lyderis lažybų bendrovėse. Taigi, mūsų spėjimas – H.Murakami ir vėl liks už borto.

Tad kas gi turėtų laimėti apdovanojimą? Ir čia dar kartą prisimename tai, kad Nobelio literatūros premija yra ir politinis apdovanojimas. Šie metai buvo persunkti karštų politinių įvykių, tad būtų visiškai nenuostabu, kad komisija į tai atkreiptų dėmesį. Todėl spėjimas – apdovanojimas atiteks sirų poetui Adoniui. Suprantame, kad jis toli gražu nėra tarp favoritų, toks spėjimas visiškai nepopuliarus ir nemažai kam būtų didelė staigmena, tačiau visgi turint omenyje Nobelio komisijos sprendimų istoriją, toks Nobelio premijos skyrimas neturėtų labai stebinti.

Tiesa, paskutinė premija poetui (Tomasui Tranströmeriui) buvo įteikta sąlyginai neseniai – 2011 mertais, ir komisijai gali pasirodyti, kad dar ne laikas vėl skirti premiją poetui, tačiau siekis parodyti, kad menas gali išgelbėti karo siaubiamą šalį gali nugalėti kitus argumentus. Juo labiau, kad Adonis vadinamas iškiliausiu šiuolaikinių arabų poetu, ir dabartinėje politinėje situacijoje toks sprendimas gali atrodyti ganėtinai išmintingas.

Jeigu reikėtų įvardinti dar vieną realų kandidatą gauti šią premiją, tai būtų Kenijos poetas Ngungi Wa Thiong’as. Pastaruoju metu labai daug kalbama apie Afrikos literatūrą, jos pakilimą, tai, kad pasaulio literatūros žemėlapyje ji vis dar nėra gerai matoma. Tad būtų gana logiška atkreipti dėmesį į Afrikos kūrėjus, skiriant premiją šiam poetui. Juo labiau, kad iki šiol tik keturiems autoriams iš Afrikos teko garbė būti apdovanotiems Nobelio literatūros premija ir jie neretai pabrėžia esą kiek nuskriausti.

Žinoma, visi šie spėjimai gali būti visiškai pro šalį, bet laukti liko visai nedaug – laukia įdomus ketvirtadienis.

Parašykite komentarą

Top